Η Γιουβέντους με σκόρερ τον Μοράτα (41’) που σκόραρε για 5ο απανωτό παιχνίδι Τσάμπιονς Λιγκ και τον Ζάζα προς το φινάλε του αγώνα (87’), έκανε το 2 στα 2 για τον 4ο όμιλο και προηγείται στον βαθμολογικό πίνακα. Πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό η Σεβίλλη που δεν πρόβαλλε ιδιαίτερη αντίσταση. Έτσι η Γιουβέντους που στο Καμπιονάτο πάει από το κακό στο χειρότερο, καταφέρνει να προχωρά νικηφόρα στο Champions League. Σημαντική νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι, που επιβλήθηκε της Γκλάντμπαχ με 2-1, παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω από το γκολ του Στίντλ, γύρισε το ματς με σουτ του Οταμέντι που βρήκε στον Κρίστενσεν (65’) και ολοκλήρωσε την ανατροπή με το εύστοχο πέναλτι του Κουν Αγκουέρο, που κέρδισε ο ίδιος. Η βαθμολογία του 4ου ομίλου: Γιουβέντους 6 4-1 Σεβίλλη 3 3-2 Μαν. Σίτι 3 3-3 Γκλάντμπαχ 0 1-5

Επόμενη αγωνιστική:

Γιουβέντους – Γκλάντμπαχ Μάντσεστερ Σίτι – Σεβίλλη ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ – ΣΕΒΙΛΛΗ 2-0 (41’ Μοράτα, 87’ Ζάζα) Η Γιουβέντους αναζήτησε επιτακτικά το γκολ κι από την εκκίνηση του αγώνα, έγινε το αφεντικό του αγώνα. Στο 1ο λεπτό ο Πογκμπά στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία της Σεβίλλης, στο 3’ είναι η σειρά του Ντιμπάλα ν’ απειλήσει χωρίς αποτέλεσμα. Στο 8’ κεφαλιά του Μοράτα, μετά από σέντρα του Εβρά φεύγει εκτός εστίας, ενώ στο 9’ σουτ του Ερνάνες φεύγει επίσης εκτός εστίας. Η Γιουβέντους συνέχισε να πιέζει, είχε άλλη μια πολύ καλή στιγμή με τον Κουαδράδο στο 38ο λεπτό, για να καταφέρει ν’ ανοίξει το σκορ τελικά στο 41’ με τον Μοράτα, που έπιασε κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπαρτζάλι, για να νικήσει τον Ρίκο, με τον Ισπανό στράικερ να σκοράρει σε πέντε σερί ματς, στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Στο 45’ η Σεβίλλη είχε την πρώτη της καλή στιγμή, αλλά την προσπάθεια του Κονοπλιάνκα, εξουδετέρωσε ο Μπουφόν. Στην επανάληψη η Γιουβέντους μπαίνει πάλι δυνατά με τον Ντιμπάλα να χάνει καλή ευκαιρία στο 51’ να δέχεται το stop από τον Ρίκο, ενώ ο στο 56’ ο Πογκμπά χάνει άλλη μια καλή ευκαιρία με ένα σουτ που έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 74’ ο Κουαδράδο θα δει ξανά τον Ρίκο, να εξουδετερώνει το σουτ του και τελικά στο 87ο λεπτό ο Ζάζα που είχε περάσει αλλαγή επτά λεπτά νωρίτερα, έφυγε μόνος του, λίγο πιο πάνω από τη μεσαία γραμμή στην κόντρα για να κάνει το 2-0 και να «κλειδώσει» για την «βέκια σινιόρα» το δεύτερο τρίποντο. ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ – ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ 1-2 (54’ Στίντλ -65’ αυτ. Κρίστενσεν, 90’ πεν. Αγκουέρο) Στο 3’ ο Ράφαελ έχει την πρώτη καλή στιγμή για την γηπεδούχο, αλλά η μπάλα φεύγει έξω. Η Σίτι θ’ απαντήσει με τον Αγκουέρο στις ευκαιρίες, αλλά ο Ζόμερ θα αποκρούσει το σουτ του Αργεντινού. Στο 10ο λεπτό ο Χέρμαν σε μια γρήγορη αντεπίθεση της Γκλάντμπαχ θα χάσει άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για την γηπεδούχο. Στο 18’ τα «πουλάρια» έχουν λαμπρή προϋπόθεση ν’ ανοίξουν το σκορ, με το πέναλτι που κερδίζει από τον Οταμέντι ο Ράφαελ. Την εκτέλεση του αναλαμβάνει ο ίδιος παίκτης που το κέρδισε, αλλά ο Χαρτ πέφτει στην αριστερή του γωνία και αποκρούει, ενώ λίγο αργότερα ο Αγκουέρο από διαγώνια δεξιά θέση, βλέπει το σουτ του να φεύγει λίγο έξω από την εστία της Γκλάντμπαχ. Ο Χαρτ βρέθηκε σε μεγάλη μέρα και σταμάτησε στο 34’ και το 37’ ξανά τους Ράφαελ και Χέρμαν, για να κρατήσει το μηδέν για την εστία του. Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Χαρτ να πραγματοποιεί μια ακόμα σπουδαία επέμβαση σε προσπάθεια του Ράφαελ. Όμως δεν μπόρεσε να κάνει τίποτε στο 54’ όταν μετά από ωραίο συνδυασμό του Χέρμαν, με τον Χολμπ, ο Στιντλ πάνω στην κίνηση με δεξί πλασέ, νίκησε τον Χαρτ για να γράψει το 1-0. Ο Σίλβα αμέσως μετά το γκολ χάνει σπουδαία ευκαιρία για ισοφάριση, που θα έρθει τελικά στο 65’ με τον Οταμέντι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με σουτ και να γλιτώνει και τους διαιτητές από μεγάλους μπελάδες, αφού από το κόρνερ που εκτέλεσαν οι Άγγλοι, ο Ντεμικέλις έχει στείλει την μπάλα στην εστία, με αμυντικό της Γκλάντμπαχ ν’ αποκρούει μέσα από τη γραμμή. Το παιχνίδι κρεμόταν σε μια κλωστή και τη λύση τελικά για τους «πολίτες» έδωσε ο Κουν Αγκουέρο από την άσπρη βούλα, σε ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και αξιοποίησε για να δώσει τη νίκη στη Σίτι. Ιστορία έγραψε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο παιχνίδι της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Μάλμε στη Σουηδία για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, καθώς με το γκολ που πέτυχε στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης έφτασε τα 68 γκολ στο Champions League και ξεπέρασε τον θρύλο της Ρεάλ, Ραούλ, που είχε σταματήσει στα 67!

Σε αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής για το Champions League, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

1ος ΟΜΙΛΟΣ Σαχτάρ Ντόνετσκ – Παρί Σ.Ζ. 0-3 Μάλμε – Ρεάλ Μαδρίτης 0-2 2ος ΟΜΙΛΟΣ Μάντσεστερ Γ. – Βόλφσμπουργκ 2-1 ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Αϊντχόφεν 3-2 3ος ΟΜΙΛΟΣ Αστάνα – Γαλατασαράι 2-2 Ατλέτικο Μαδρ. – Μπενφίκα 1-2 4ος ΟΜΙΛΟΣ Γκλάντμπαχ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 Γιουβέντους – Σεβίλη 2-0 5ος ΟΜΙΛΟΣ Μπαρτσελόνα – Λεβερκούζεν 2-1 ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ – Ρόμα 3-2 6ος ΟΜΙΛΟΣ Μπάγερν – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 5-0 (13΄ Ντάγκλας Κόστα, 21΄,28΄,55΄ Λεβαντόφσκι, 25΄ Γκέτσε) Αρσεναλ – Ολυμπιακός 2-3 (35΄ Γουόλκοτ, 65΄ Σάντσες – 33΄ Πάρντο, 40΄αυτ. Οσπίνα, 66΄ Φινμπόγκασον) 7ος ΟΜΙΛΟΣ Μακάμπι Τ.Αβίβ – Ντ.Κιέβου 0-2 (4΄ Γιαρμολένκο, 50΄ Μοράες) Πόρτο – Τσέλσι 2-1 (39΄ Αντρέ, 52΄ Μαϊκόν – 45+2΄ Γουϊλιαν) 8ος ΟΜΙΛΟΣ Λιόν – Βαλένθια 0-1 (42΄ Φεγκούλι) Ζενίτ Αγ.Πετρ. – Γάνδη 2-1 (35΄ Τζιούμπα, 67΄ Σατόφ – 56΄ Μάτον) Πηγή: sport-fm.gr